You are here

Opičí král pro EXPO 2010 v Šanghaji

Opičí král pro EXPO 2010 v Šanghaji

Prostorová instalace v multimediálním sále českého pavilónu EXPO 2010 (animovaný film, interaktivní projekce) a interaktivní web. Navrženo a realizováno pro Galerii Zdeněk Sklenář, v úzké spolupráci s grafickým studiem Pixl-e.

www.monkeyking.cz

Prostorová instalace na Expo 2010 představila nesmrtelný příběh Opičího krále ve svébytném podání českého malíře a ilustrátora Zdeňka Sklenáře. Jeho jedinečný styl propojující východní a západní malířskou tradici zaznamenal v Číně v minulých letech velký ohlas. Pro EXPO 2010 v Šanghaji jsme navrhli a vytvořili ucelenou instalaci sestávající se z projekce 10 minutového animovaného filmu a interaktivní projekce, kterou mohou uživatelé sami ovlivňovat. Na expozici dále navazuje interaktivní web, který rozvíjí možnosti vlastní tvorby uživatelů a nabízí možnost remixovat sklenářovy ilustrace, tvořit vlastní obrazové kompozice, animovat nebo nadesignovat vlastní on-line hru s postavami z příběhu.

instalace

scheme

V jedné části sálu byl umístěn speciální stůl (300 x 140 x 80 cm) se speciálně navrženým ozvučením. Plocha stolu, včetně stránek knihy Zpěvy staré Číny, se stala ozvučeným projekčním plátnem, kde se odehrával souboj Opičího krále s démony. Animovaný příběh trvá 11 minut a byl promítán ve smyčce.

V druhé části sálu bylo projekční plátno, před kterým byl umístěn dotykový panel s výběrem animovaných postav a sekvencí příběhu Opičího krále. Velcí i malí návštěvníci mohli dotykem volit jednotlivé postavičky a animace mixovat (včetně originální hudby, mluveného slova v češtině a jeho překladu do čínských znaků). Vznikala tak nekonečná, stále se měnící krajina příběhu Opičího krále.

autoři koncepce prostorové instalace a animovaného filmu – Ondřej Doležal, Jakub Deml
produkce – studio pixl-e
animace – Zuzana Bartová, Martin Búřil, Jakub Deml, Zdeněk Durdil, Anička Krtičková, Zuzana Řezníková
režie animovaného filmu – Zdeněk Durdil
hudba / zvukové kompozice – Ladislav Železný
koncepce a programování interaktivního projekce a webu – Václav Prokeš
koncepce a programování interaktivního webu – Matyáš Deml
příčná flétna – Lenka Kozderková
interpretace textu – Hana Maciuchová
webdesign – Richard Rozhoň, Jaromír Skácel
odborný poradce – Zdenka Heřmanová
jazykový a odborný poradce – Jakub Hrubý
technologie zvuku – Jan Vondra
technologie projekcí – Dalibor Duba
technologická spolupráce – Marek Tichý

Děkujeme Martině Hončíkové - manažerce doprovodných programů české expozice EXPO 2010 a jejímu týmu za pomoc při realizaci instalace.